1. Korkový les má najväčšiu biodiverzitu v Európe
Územie stredomorského korkového lesa (Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Maroko, Tunisko, Alžírsko) sa môže pýšiť druhou najväčšou biodiverzitou na svete (na prvom mieste je Amazonský dažďový prales)! V korkových lesoch žijú unikátne živočíchy a rastliny, ktoré inde žiť nedokážu. Korkový les sa vám nepodarí vypestovať nikde inde okrem spomínaných krajín.
2. Korkový strom sa môže dožiť aj vyše 300 rokov
Toto je najstarší a najväčší dub korkový na svete! Rastie v Portugalsku, v regióne Alentejo a ľudovo sa nazýva "Hvízdajúci strom". Korkové stromy sa tešia dlhému veku a našťastie, také Portugalsko sa o svoje korkové poklady stará dosť príkladne. Získavanie korku, resp. kôry zo stromu podlieha prísnym kontrolám.
3. Štruktúra korkových buniek pripomína medový plát
Práve tento tvar dodáva korku jeho špeciálne charakteristiky – odolnosť, stlačiteľnosť a nepriepustnosť. Tieto vlastnosti sa prejavujú napríklad tak, že vaša kabelka či peňaženka sa neoderie, nepoškriabe a nezmokne.
4. Prvé korkové výrobky sa používali už pred 3000 rokmi v Číne.
A to na chytanie rýb, keďže korok dobre pláva na vode, lebo ju neprepúšťa. V Taliansku sa už pred 400 rokmi p.n.l. vyrábali korkové topánky. Možno boli podobné týmto? :)
5. Korok odpudzuje prach a špinu
Korok je odolný voči škvrnám aj poškrabaniu a to vďaka prírodne "nalakovanému" povrchu. Ak si svoju kabelku náhodou aj zašpiníte, stačí použiť obyčajnú handričku, prípadne mydlo.
6. Korok je jedným z najdôležitejších materiálov vo vesmírnych technológiách
A to vďaka tomu, že je excelentným tepelným izolantom. Raketa vypustená do vesmíru, je vystavená obrovským vysokým teplotám. Korok sa preto využíva najmä na ochranu prednej časti rakety a jej iných pohonných častí. Nanáša sa iba 1,6 - 2,5 cm hrubá vrstva korku, ktorý stroj chráni pred šírením plameňov.
7. Korok je víťazný materiál aj v prestížnej cene architektov Pritzker Price
Korok sa teší narastajúcej obľube aj medzi architektmi a bytovými dizajnérmi. Tento projekt získal ocenenie v architektonickej súťaži Pritzker Price (niečo ako Nobelova cena pre architektov) v roku 2012 a nachádza sa v Londýne.
8. Korok sa používa (nielen) v najlepších kajakoch na svete
Korok nachádza čoraz väčšie využitie aj v športe a to nielen vo vodných disciplínach (surf, kajak), ale aj v jóge či na výrobu tenisiek alebo lôpt.
9. Korok je prospešný aj pre vaše zdravie
Výskumy z univerzít v Porte a v Bordeaux ukazujú, že korok má antioxidačné a antikarcinogénne účinky. Korková zátka údajne prenáša tieto vlastnosti aj do samotného vína. Tiež platí, že chôdza na korkových podlahách prispieva k zlepšeniu držania vášho tela.
10. Korok a nové využitia - nábytok, dizajn, energia
V Portugalsku - v krajine korku, sa v poslednom čase investovalo veľa času a peňazí do skúmania tohto materiálu. Portugalci tak nielenže vyrábajú z korku atraktívne módne doplnky, kusy nábytku, podlahy, izolácie, ale využívajú ho aj na výrobu energie. Nedávno z neho vymysleli korkové sedadlá do auta. Tie sú trikrát ľahšie než bežné sedadlá, sú recyklovateľné a znižujú váhu celého auta.